t]HiQnet  پروتکل کنترل اختصاصی هارمن بوده و مکانیزمی است که از طریق آن دستگاه های HiQnet  با یکدیگر و نیز با نرم افزار های کنترلی دیگر ارتباط برقرار کنند به مانندHiQnet Audio Architect  یا HiQnet Performance manager

در حقیقت HiQnet  یک مکانیزم برای انتقال صوت از دستگاهی به دستگاه دیگر است. این پروتکل نقش قابل توجهی در هنگام تنظیم سیستم های صوتی و شبکه ها ایفا می نماید؛ اگرچه برای آگاهی دستگاه ها در شبکه نیز استفاده می شود برای انتقال و دریافت سیگنال های صوت البته با توجه به پروتکلی که در حال استفاده است.

هم چنین HiQnet  مسئول فعال کردن تنظیمات دستگاه ها را برعهده دارد شامل پروسس کردن سیگنال از جانب کامپیوتر یا بیش از یک شبکه ادرنت یا از طریق درگاه USB  .پروتکل کنترلی HiQnet  به عنوان پروتکل اختصاصی هارمن باقی مانده است؛ از آنجاییکه یک تعریف عمیق برای کنترل بسیاری از انواع دستگاه ها فراهم می کند. در عین حال انتخاب پروتکل های جابجایی به کار گرفته روی شبکه می تواند گسترده و متفاوت باشد.

هارمن بدین منظور تعداد زیادی از آپشن ها را در داخل یک سیستم صوتی HiQnet فراهم نموده است. HiQnet   برای همزیستی خوب با هر شبکه حمل و نقل و همچنین برای فراهم نمودن قابلیت های اضافی تنظیم شبکه صوتی در سراسر آن طراحی شده است. تخصص هارمن در شبکه های صوتی با بیش از ۱۵ سال سابقه می باشد. این کمپانی وسیع ترین طیف از پروتکل های شبکه صوتی روی یک پلتفرم کنترل سیگنال را ارائه می نماید.

رویکرد شبکه های سنتی Cirrus Logic Cobranet

Cobranet روش سنتی توزیع صوتی شبکه هارمن می باشد که ابتدا توسط peak audio  و بعدها توسط Cirrus Logic گسترش یافته است.

Cobranet  برای انتقال صوت از شبکه استاندارد سریع سوئیچ ادرنت ۱۰۰Base-T  استفاده می کند-تا ۳۲ کانال ورودی و خروجی از هر دستگاه Cobranet  بوسیله کابل تکی CAT-5 یا CAT-5e  با حداکثر طول کابل ۱۰۰متر (۳۲۸ فوت) بین یک دستگاه و سوئیچ شبکه.

تعداد کل کانال ها که در سرار شبکه می توان جابجا شود به عوامل مختلفی بستگی دارد  ، اما با مدیریت دقیق شبکه ، صدها بلکه هزاران کانال صوتی را می توانید جابجا نمائید. با این حال مدیریت شبکه نسبتا پیچیده بوده و نیازمند درک خوب از تنظیمات شبکه می باشد.

به طور مشابه با مدیریت دقیق سوئیچ صوت Cobranet  می تواند با ترافیک های دیگر در زیر ساخت های موجود همکاری کند، به مانند شبکه یک شرکت. جدا کردن شبکه صوتی از یک شبکه کسب و کار بیشتر توصیه می شود برای اطمینان از اینکه هر انفجار سنگین در داده های غیر صوتی شبکه را دچار چالش نکند و داده صوتی زمان بحرانی را قطع نکند و در نتیجه مانع قطع های ناخواسته شویم.

هارمن به تولید و ساپورت خیلی از دستگاه های فعال Cobranet  ادامه می دهد شامل پروسسور BSS Audio Soundweb London  ، آمپلی فایرهای Crown و کنسول های Soundcraft  .Jbl هم چنین در گذشته با همکاری Cobranet تغذیه کننده اسپیکرهای VerTec LineArray  را طراحی نموده بود که البته در حال حاضر موجود نمی باشد.

گسترش شبکه به وسیله BLU Link

در حالیکه CobraNet به عنوان عامل استاندارد برای شبکه بندی صوتی در صنعت صدای حرفه ای تبدیل شده است و ما آن را بعنوان تقاضا برای تعدادی کانال ورودی و خروجی دستگاه های افزوده شده می شناسیم؛  با داشتن ۳۲ کانال ورودی و ۳۲ کانال خروجی قابلیت هایش محدود شده است.

برای تکمیل شبکه CobraNet  و حل محدودیت تعداد کانال، هارمن درگاه صوتی دیجیتال با سرعت بالای BLU Link  را توسعه داده است.

BLU Link اختصاصا برای گسترش قابلیت های ماتریس پلتفرم BSS Audio Soundweb London طراحی شده بود؛ با اتصال دستگاه ها به یکدیگر به طور مستقیم و بعد از آن در آمپلی فایرهای Crown  ،کنسول های SoundCraft  و سیستم ترکیبی مانیتور شخصی dbx لحاظ شده است.

BLU Link ادرنت مبتنی بر جابجایی نمی باشد و صوت را به مانند CobraNet  توسط کابل استاندارد CAT-5 جابجا           می کند و به زیرساخت شبکه ادرنت نیاز ندارد.

در واقع BLU Link  از طریق سوئیچ ادرنت عبور داده نمی شود. در عوض دستگاه های مستقیم در یک حلقه به یکدیگر کابل کشی شده اند و به صورت درگاه BLU  در می آیند.

تمام دستگاه های متصل شده می توانند کانال ها را به درگاه BLU Link  اضافه نمایند ( از جمله شبکه محلی آنالوگ و دیجیتال یا ورودی های صوتی شبکه بندی شده) و کانال های منبع توسط مشخصات دستگاه های فردی مشخص می شوند.

درگاهBLU Link  تعداد حداکثر ۲۵۶ کانال در ۴۸ کیلوهرتز و ۱۲۸ کانال در ۹۶ کیلوهرتز را پشتیبانی می نماید.(هر دو در ۲۴ بیت)

BLU Link   به سادگی تنظیم شده و امکان اتصال دستگاه های جایگزین محلی را به سادگی فراهم می نماید.

درگاه  BLU Link  بهترین تنظیم در یک حلقه می باشد؛ به طور موثر با اتصال آخرین دستگاه به اولین دستگاه . ۲۵۶ کانال صوتی BLU Link  در سراسر حلقه یا رینگ جابجا می شود.

سیگنال ها از جانب دستگاه های منبع به درگاه اضافه شده و کاهش در دستگاه های مقصد به هنگام انتقال صوت ایجاد          می شود.

با استفاده از این مفهوم، BLU Link  همچنین می تواند به افزونگی دست یابد . اگر هر کدام از کابل ها در حلقه قطع شود، به هر دلیلی صوت به راحتی روی درگاه از طریق دیگر انتقال می یابد.

صوت BLU Link  می تواند جابجا شود از دستگاهی به دستگاهی دیگر جابجا شود از طریق کابل CAT-5 و تا حداکثر طول ۱۰۰ متر (۳۲۸فوت) همچنین با استفاده از فیبر نوری و دستگاه مبدل MC1  که متعلق به BSS Audio است می تواند برای مسافت های بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

داده های کنترلی HiQnet  در درگاه BLU Link  قابل توزیع نبوده و شبکه ادرنت مجزا برای کنترل HiQnet  باید مورد استفاده قرار گیرد.

صوت BLU Link می تواند جابجا شود

توپولوژی هیبرید BLU Link  و CobraNet

CobraNet   و BLU Link به همراه یکدیگر یک سیستم توزیعی بسیار متنوعی را فراهم می آورند.

توپولوژی هیبرید BLU Link و CobraNet CobraNet و BLU Link به همراه یکدیگر یک سیستم توزیعی بسیار متنوعی را فراهم می آورند.

ما می توانیم هر دوی این دو پروتکل ها را به عنوان اهرمی قدرتمند برای توزیع صوتی در اتاق های رک (Cobranet  ) و درگاه شبکه محلی (BLU Link ) در اتاق رک استفاده کنیم.

در نمودار بالا ، مثالی برای نحوه استفاده همزمان دو پروتکل BLU Link و CobraNet را میتوانید مشاهده نمایید.

طبق نمودار، صوت در سراسر دستگاه ها در اتاق های رک منتقل می شود. در هریک از اتاق های رک ، صوت با استفاده از BLU Link به دستگاه های دیگر Soundcraft London و آمپلی فایرهای Crown منتقل می گردد.

درگاه BLU Link  قابلیت توزیع تمام کانال ها را در سراسر اتاق رک دارا می باشد . شامل توزیع مجدد صوت CobraNet به خوبی هر صوت اضافی که نیاز دارد یه به صوت محلی بین دستگاه ها در رک توزیع شود.

از آنجائیکه درگاه BLU Link مخصوص صوت بوده و اطلاعات کنترلی را بر عهده ندارد، داده های کنترلی بر روی شبکه باقی می ماند.

پل بندی صوتی و تصویری AVB

پل بندی صوتی و تصویری AVB

حتی با افزایش انعطاف پذیری توپولوژی هیبریدی BLU Link و CobraNet هنگامی که سیستم نیازمند تقاضای بالاتر و تعداد کنترل بیشتر روی شبکه ادرنت است ، نیاز به نسل دیگر از شبکه صوتی مبتنی بر ادرنت احساس می شود.

بنابر خیلی از دلائل قانع کننده، هارمن AVB را بعنوان آینده ی شبکه بندی رسانه می بیند.

AVB   یک استاندارد باز است و لزومی به پرداخت هزینه های مجوز برای تولید کننده به عنوان شخص ثالث نمی باشد. این عدم هزینه برای دستگاه های فردی اغلب به طور چشمگیری منجر به کاهش هزینه کل سیستم خواهد شد.

AVB نمایشگر یک تغییر در مسیر کار شبکه های ادرنت می باشد و سوئیچ های ادرنت AVB روی شبکه ۷۵ درصد کل پهنای باند اطلاعات برای ترافیک رسانه را ذخیره می نماید.

هیچ چیزی نمی تواند مانع تبادل اطلاعات صوتی و تصویری شده و در نتیجه خطر قطع شدن برطرف می شود.

داده های صوتی و تصویری از جانب دستگاه منبع به وسیله کلید time-to-play منتقل می شود. این مکانیزم زمان بندی شبکه بدین معنی است که تاخیر شبکه در تمام دستگاه های مقصد به دقت مشخص می شود و از طریق sample rate های مختلف امکان پذیر خواهد بود و داده های صوتی و تصویر به دقت به طور هماهنگ در شبکه باقی خواهد ماند.

یک شبکه AVB می تواند شامل دستگاه ها و سوئیچ هایی با ۱۰۰ مگابایت ، ۱گیگابایت و در آینده ۱۰گیگابایت ادرنت باشد که البته زمان همه چیز را مشخص خواهد نمود.

به منظور درک چرایی و چگونگی گسترش مشخص AVB نیاز به یک نگاه دقیق می باشد.

ادرنت به ۷ لایه تقسیم شده است : از لایه فیزیکی (سوئیچ ادرنت/کابل-لایه ۱) تمام مسیر تا لایه برنامه کاربردی (یک برنامه نرم افزاری ایمیل،بعنوان مثال/لایه۷)

ادرنت به 7 لایه تقسیم شده است

بیشتر داده شبکه در لایه ۳ به عنوان ترافیک IP منتقل می شود(اینترنت پروتکل). شامل تعدادی از صوت اختصاصی و پروتکل های تصویری.

اتصال های AVB همواره در معرض وقفه از ایمیل ، وب، اینترنت، شبکه محلی و یا دیگر شبکه های جداگانه خواهد بود.

حتی در این وضعیت، گاها مدیریت شبکه های پیچیده هم چنان نیازمند محافظت از ترافیک صوتی و تصویری در مقابل داده های غیر رسانه ای است.

AVB به عنوان یک راه حل می باشد. AVB اکثر مزایا را ارئه می کند با توجه به این واقعیت ساده که time-stamping   و محافظت از داده رسانه درحال استفاده از پروتکل Stream Reservation در حال استفاده در لایه ۲ است و علاوه بر این پایه بسیاری از تکنولوژی های ادرنت است. به عبارت دیگر، ادرنت AVB است و AVB ادرنت است.

از آنجائیکه اکثراین پیشرفت های قابل توجه فناوری در یک لایه پایین تر از ادرنت اتفاق افتاده است، در سطح سوئیچ، سوئیچ های ادرنت اختصاصی AVB برای فرم دهی به کالبد و ستون فقرات شبکه AVB نیاز می باشند.

بدون این سوئیچ ها ، مزایای AVB از دست می رود. امروزه چندین سوئیچ در دسترس می باشد.

AVB ادرنت مبتنی بر جابجایی است. و با استفاده از کابل CAT-5 امکان اتصال یک دستگاه و سوئیچ شبکه امکان پذیر است.

BLU Link و AVB

این دو پروتکل فناوری مکمل می باشند به مانند Cobranet و BLU Link . البته AVB شبکه همه کاره تری را نسبت به CobraNet  فراهم می کند که این امر به وسیله افزایش تعداد کانال ها و نیز بهینه سازی پهنای باند و کاهش پیچیدگی تنظیمات فرآهم می شود. BLU Link برای توزیع صوت بین آمپلی فایرها در یک رک یا حتی آمپلی فایرها و پروسسورها در کل اتاق رک بسیار مناسب می باشد. بدین منظور، ترکیب توپولوژی BLU Link و AVB بسیار شبیه ترکیب BLU Link و Cobranet می باشد. در این حالت سوئیچ های اختصاصی AVB نیز نیاز می باشند  که این امر به منظور افزایش مزایای قابل توجه AVB می باشد.

همانطور که قبلا گفته شد از آنجائیکه درگاه BLU Link  تنها مختص صوت است داده های کنترلی را حمل نمی کند و در نتیجه داده های کنترلی بر روی شبکه AVB باقی می ماند.

Audiante Dante

اگرچه گستره AVB در حال افزایش می باشد، ولی کماکان در صنعت نیاز به ساپورت یک تکنولوژی لایه ۳ مناسب احساس می شود که بتواند به طور دقیق در سوئیچ های ادرنت که AVB نیستند مدیریت شود تا بتواند راه حلی برای تعداد کانال های بالا ارائه نماید.

هارمن بدین منظور Dante را انتخاب نموده است بغیر از AVB و Dante واقعا تنها نسل انتقال دهنده گیگا بایتی است که توسط تولید کنندگان صنعت صوت حرفه ای اتخاذ شده است و در نتیجه در Dante  قابلیت همکاری بسیار خوب با دستگاه های دیگر را خواهیم دید.

Dante اغلب نیاز به مدیریت دقیق سوئیچ ها توسط شخصی دارد که تجربه ایجاد ساب نت ها و VLANها را داشته باشد (شبکه های محلی مجازی) به خصوص هنگامی که پیچیدگی مسیردهی صوتی در حال افزایش است.

توپولوژی هیبرید شبکه BLU Link با Dante

 

از آنجائیکه Dante اتصال بر پایه ادرنت است، CAT-5e برای اتصال تا حداکثر ۱۰۰ متر بین یک دستگاه و یک سوئیچ شبکه به کار گرفته می شود. به مانند موارد گفته شده توپولوژی هیبرید شبکه BLU Link با Dante به عنوان جایگزینی برای CobraNet و AVB سازگار می باشد.

مقایسه پروتکل ها

با استفاده از توپولوژی هیبرید BLU Link ،AVB و Dante می توانند با CobraNet جایگزین شوند . در هر دو مورد، لازم نیست برای آمپلی فایرها که پروتکل AVB و Dante را پشتیبانی کنند. چون هر کدام از آنها می توانند بین پروسسورهای Soundweb London اتصال یابد که به نوبه خود در حال توزیع صوت BLU Link به آمپلی فایر ها می باشد.

AVB و Dante هر دو قوت و ضعف هایی دارند. ولی باید به درستی بررسی شوند تا در مواقع لزوم پروتکل مناسب انتفال صوت برای سیستم انتخاب گردد.

                       AVB

                 Dante

تعداد حداکثر کانال ها

– به ازای هر دستگاه ۴۰۰ ورودی و   ۴۰۰ خروجی

* ۲۴bit-48kHz

* جابجایی تضمین شده

-به ازای هر دستگاه ۵۱۲ ورودی و۵۱۲ خروجی

* ۲۴bit-48kHz

* جابجایی تضمین شده نیست

حداکثر Sample rate

– بدون محدودیت

* AVB حداکثر Sample rate را مشخص نمی کند.

*تولیدکنندگان احتمالا هر Sample rate را پشتیبانی خواهند نمود.

* دستگاه ها باید ۲۴bit/48kHz را پشتیبانی کنند.

-۱۹۲kHz

* قطعا محدود شده به ۱۹۲kHz می باشد.

تاخیر

-۲ms استاندارد

* می تواند توسط سازنده کاهش یابد.

-(۱۵۰us)5ms

*۵ms ، مقدار پیشنهادی است.

*۱۵۰us فقط با یک سوئیچ در شبکه

زمان انتشار

– بلی

* ارائه هماهنگ در کل سیستم

– جزئی

*تاخیرها می تواند هم تراز شود روی دستگاه البته با توجه به سیستم

افزونگی

-مشخص نشده است.

*سازندگان نوع پیاده سازی را مشخص      می کنند.

– بلی

* با دکمه Failover

پشتیبانیvideo

-بلی

*سیلیکون وجود دارد که مسئولیت رسیدگی به ویدئو را بر عهده دارد.

*ذاتا هماهنگ با صدا

– نه
کارت صدای شبکه PC

-بلی

*thunderbolt قرار داده شده در کامپیوترهای اپل

*پشتیبانی چندگانه از چیپست های NIC

-بلی

*کارت های صدای مجازی را پشتیبانی    می کند.

مقایسه شبکه بندی AVB و Dante

AVB Dante
توپولوژی شبکه سوئیچ شده شبکه سوئیچ شده
لایه شبکه

لایه ۲

*سوئیچ مک آدرس

لایه ۳

*سوئیچ مک آدرس

*مسیردهی آدرس IP

پشتیبانی سوئیچ

-بلی

*سوئیچ هایی با قابلیت AVB

-بلی

*نیازمند سوئیچ کاملا مدیریت شده است.

پشتیبانی Router

-خیر

*صوت می تواند فقط بین دستگاه های روی subnet مشابه عبور کند.

-بلی

*صوت می تواند در سراسر subnetها فرستاده شود.

فاصله کابل CAT-5e ۱۰۰ متر ۱۰۰ متر
پشتیبانی فیبر بله بله

استاندارد باز

-بلی

*طراحی شده برای استفاده از استانداردهای جاری و استاندارد های جدیدIEEE

-جزئی

*اانتقال صوت روی پروتکل های استاندارد جاری صورت می گیرد ولی پیاده سازی آن اختصاصی است.

کنترلDante استانداردی ندارد.

مدیریت شبکه AVB و DANTE

AVB Dante
نیازمندی به مدیریت شبکه – خیر – بله (برای سیستم های بزرگ)
نیاز به VLANها – اتوماتیک – بله (برای سیستم های بزرگ)
پهنای باند تضمینی

– بله

*پهنای باند به وسیله سوئیچ های AVB تضمین می شود.

– نه

*تنظیم و مدیریت خوب می تواند سطح بالای اطمینان را فراهم آورد.

کیفیت سرویس

-بلی

*استانداردهای جدید سطوح خوبی را به همراه داشته Qos

-جزئی

*تنظیم و مدیریت خوب می تواند تعدادی از Qos ها را فراهم کند که البته تضمین شده نیست.

کنترل AVB و DANTE

AVB Dante
پروتکل معمول کنترل

-IEEE 1722.1

*استاندارد باز برای کشف دستگاه شمارش، فرمان و کنترل

-نه

*Dante پروتکل معمول بکار گرفته برای تنظیم مسیر دهی صوت است.

کنترل کننده معمول

در حال توسعه

*مسیردهی آنلاین و کنترل پایه

-کنترل کنندهDante

*فقط مسیردهی آنلاین

داده های کنترل پشتیبانی از شبکه

-بلی

*۲۵ درصد پهنای باند ذخیره می شود برای داده کنترل که مجزا از داده مدیا می باشد.

-بلی

*داده کنترل با شبکه مشابه مانند داده صوتی همکاری می کند

*نیازمند مدیریت خوب شبکه می باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Shopping cart
فیسبوک Email اینستاگرام واتساپ واتساپ