مقالات

دیتا پروژکتور

دیتا پروژکتور یا ویدیو پروژکتور چیست

ویدئو پروژکتور 

پروژکتور دستگاهی است که برای نمایش تصاویر انفورماتیک روی یک پرده و یا دیوار سفید استفاده می‌شود. با رشد سریع تکنولوژی در انتشار اطلاعات و ارتباطات در این ۱۰سال اخیر شرکت، مدارس، دانشگاه ها و دیگر ارگان ها برای سادگی در آموزش از این سیستم استفاده می‌کنند.
داستان ثبت اختراع
فردی به نام «فرانسیس جنکینز» آنچه را که بعدها پروژکتور نام گرفت، یعنی دستگاهی که نوار مجموعه‌ای از عکس‌های به هم چسبیده را با سرعت یک بیست و چهارم ثانیه نشان می‌دهد، اختراع کرد. اما حامی مالی وی این دستگاه را دزدید و آن را به شرکت بزرگی که صاحب سالن‌های تئاتر و سینما بود فروخت.

این شرکت آن را «ادیسون ویتاسکوپ» نامید فقط به این خاطر که در آن زمان اسم ادیسون مشهور بود و می‌توانست به موفقیت این دستگاه کمک کند. آنچه که بعدها از قبل اختراع این دستگاه به توماس ادیسون نسبت داده می‌شد در حقیقت نتیجه یک دزدی آشکار بود.

 در مورد دیتا ویدئو پروژکتور بیشتر بدانیم

در این قسمت بصورت خیلی ساده به چند عملکرد اصلی ویدئو پروژکتور می پردازیم.
پروجکشن یک وسیله است که روی دیوار، زمین یا پرده نمایش تصویر پخش میکند. برق ورودی آن ۲۲۰ ولت است. ورودی  تصویر آن در مدل های ساده به صورت کابل وی جی ای  (VGA) و همچنین  ای وی  (AV) می باشد و در مدل های پیشرفته تر و جدید پورت اچ دی ام ای (HDMI) را نیز پشتیبانی می کند .

شدت روشنایی :
هر چه شدت نور و روشنایی خروجی از لامپ بیشتر باشد ، برای دیدن تصویر نیاز به تاریکی کمتری است. در واقع برای دیدن تصویر خروجی یک پروژکتور با شدت نور کمتر از ۳۰۰۰ انسی لومنز ، نیاز به یک فضای نسبتا تاریک با نور کم است. در حالی که می توانید در یک محیط نسبتا روشن از یک پروژکتور با شدت نور  ۶۵۰۰ انسی لومنز برای دیدن تصویر استفاده نمایید.
هر چه شدت نور بیشتر باشد، قیمت پروژکتور بالاتر است.

رزولوشن  یا قدرت تفکیک تصاویر :
معمولا قدرت تفکیک تصاویر به صورت یکی از عدد های زیر نمایش داده میشود:

۱۰۲۴*۶۰۰ – ۱۰۲۴*۷۶۸ – ۱۲۸۰*۸۰۰ – ۱۹۲۰*۱۰۸۰

با توجه به نیاز مصرف کننده ، باید یکی از انواع ویدئو پروژکتورها پیشنهاد داده شود. هر چه بخواهیم تصویر بزرگتر و با کیفیت تری داشته باشیم باید از رزولوشن بالاتری استفاده کنیم .که در اعداد بالا ، ۱۹۲۰*۱۰۸۰ از بقیه موارد با کیفیت تر است.

کنتراست (شفافیت) پروژکتور :

۲۰۰:۱ – ۸۰۰:۱ – ۱۰۰۰:۱ – ۱۵۰۰:۱ – ۲۰۰۰:۱ – ۲۲۰۰:۱ – ۲۶۰۰:۱ – ۳۵۰۰:۱

این عدد هم که مشخص است ، هرچه بزرگتر باشد ، شفافیت تصویر بیشتر و قیمت پروژکتور بالاتر است. با توجه به اینکه پروژکتور برای چه فضایی و چه کاری قرار است مورد استفاده قرار بگیرد، خریداری می شود.

نسبت طول و عرض تصویر (ضریب مقیاس) :

اکثر پروژکتورها هر دو سایز تصویر را نمایش می دهند، یعنی ۴:۳ که سایز تصویر تلویزیون های قدیمی است و نزدیک به مربع است و ۱۶:۹ که حالت واید یا کشیده بوده که اکثر تلویزیون ها و مانیتور های جدید به این شکل می باشند.

عمرلامپ پروژکتور :
اکثر پروژکتور ها در حدود ۳۰۰۰ ساعت عمر میکنند .
اگر در خرید پروژکتور این عدد بیشتر از ۳۰۰۰ بود ، یک امتیاز برای پروژکتور محسوب می شود .
البته طریقه استفاده مداوم یا با وقفه و طرز نگهداری، دمای محیط و گرد و غبار هم در طول عمر پروژکتور موثر است.

وزن پروژکتور :
پروژکتور های جیبی و قابل حمل از حدود ۱۸۰ گرم در بازار موجود میباشد . اما وزن برای پروژکتورهایی که معمولا در یک فضای ثابت نصب می شوند، زیاد اهمیت ندارد.
وزن معمول آنها در حدود  ۲تا ۳ کیلو است. اما مدل های خاص که بالای ۱۰ کیلو گرم می باشد نیز در بازار موجود است .

سایز تصویر و فاصله نصب پرده نمایش :
در اکثر پروژکتور ها از لنز معمولی استفاده شده است و سایز تصویر در یک فاصله ثابت ، مشخص است.
برای مثال، اگر پروژکتور با سقف یا زمین حدود یک و نیم متر فاصله داشته باشد می تواند یک تصویر ۳۰ اینچی نمایش دهد و اگر حداکثر ۱۲٫۴ متر فاصله داشته باشد میتواند تا ۳۰۰ اینچ تصویر تولید کند. البته بهتر است بیشتر از ۶تا۷ متر دورتر نشوید، چون کیفیت تصویر خیلی پایین می آید .

اطلاعاتی درباره رزولوشن دیتا پروژکتور

رزولوشن چیست؟

رزولوشن یک پروژکتور مشخصه ای است که اکثر افراد هنگام جستجو برای خرید یک پروژکتور جدید درباره  آن تحقیق می کنند. هر چند، انواع مختلف و تعاریف رزولوشن می تواند بحث انتخاب یک پروژکتور بر اساس رزولوشن آن را بسیار پیچیده کند. فهمیدن مفاهیم اساسی رزولوشن به دلیل نقش کلیدی آن در کیفیت نهایی تصویر ارسال شده بسیار مهم می باشد.

دانستن این نکته که چه رزولوشنی برای شما بهتر است می تواند به شما در انتخاب پروژکتور مناسب و با ارزش به نسبت پولتان کمک کند، و مهمتر از آن، به کمک آن می توانید پروژکتور مورد نیاز برای کار و برنامه های مورد استفاده ی خود پیدا کنید. در این مقاله ی آموزشی ما تمامی وجه های رزولوشن را بررسی خواهیم کرد، تا شما بتوانید هنگام خرید پروژکتورهای مختلف و رزولوشن های آن ها را با هم مقایسه نمایید. در شروع این مقاله ما تعاریف رزولوشن اصلی و رزولوشن حداکثری را توضیح خواهیم داد.

رزولوشن اصلی و رزولوشن حداکثری

پروژکتورها نمایشگرهای رزولوشن ثابت نامیده می شوند، چون آن ها مجموعه ای از تعداد مختلف پیکسل (نقطه های تکی که تصویر را تشکیل می دهند) هستند که می توانند تصاویر را نمایش دهند. به عنوان مثال، یک پروژکتور XGA  می تواند حداکثر تقریباً ۷۸۶۰۰۰ پیکسل را نمایش دهد. این آرایش ثابت پیکسل ها به عنوان رزولوشن اصلی پروژکتور ( native resolution ) شناخته می شوند و با نوع پنل های داخلی LCD یا چیپ DLP که پروژکتور استفاده می کند تعیین می گردند. رزولوشن اصلی در واقع رزولوشن واقعی و فیزیکی پروژکتور است، و دیتا پروژکتور نمی تواند تعداد بیشتری از این مقدار پیکسل را نمایش دهد. رزولوشن حداکثری، از سوی دیگر کاری با نمایش فیزیکی پروژکتور ندارد. در واقع این رزولوشن به فرمت سیگنال ارسالی از کامپیوتر یا منبع ویدئویی به پروژکتور مربوط می شود. این سیگنال ها فرمت های رزولوشن مختلفی دارند، و هر پروژکتور برای شناسایی چندین نوع از این سیگنال ها برنامه ریزی می شوند. رزولوشن حداکثری در اصل بالاترین رزولوشن سیگنالی است که پروژکتور برای پردازش و نمایش آن برنامه نویسی شده است.

انواع مختلف رزولوشن: SVGA, XGA, SXGA, UXGA

شما حتما در هنگام مطالعه ی مشخصات رزولوشن یک پروژکتور اسامی SVGA، XGA، SXGA و UXGA را شنیده اید. این ها استانداردهای اصلی رزولوشن هستند، و رزولوشن های ثابت (اصلی) مختلف پنل یا چیپ داخلی یک پروژکتور را نشان می دهند، که در آن یک سیگنال ورودی قبل از این که بتواند ارسال شود باید نقشه برداری گردد. چهار اسامی بالا به رزولوشن های متداول مورد استفاده توسط کامپیوترها و پروژکتورها اشاره می نماید. استانداردهای WVGA, WSVGA, WXGA و WUXGA رزولوشن های متداول مورد استفاده ی پروژکتورهای سینمای خانگی صفحه عریض ( نسبت ابعاد ۱۶:۹) را توصیف می کنند.
SVGA و XGA در حال حاضر متداول ترین رزولوشن های موجود هستند. SVGA، با رزولوشن پایین تر (۸۰۰ پیکسل عرض در ۶۰۰ پیکسل ارتفاع) ارزان تر از XGA ،۱۰۲۴×۷۶۸) ) هستند، ولی سیگنال های کافی را برای سیگنال های HDTV فراهم نمی کنند. اکثریت لپ تاپ های جدید دارای رزولوشن XGA هستند.

مقیاس گذاری: فشرده سازی و توسعه ی رزولوشن

اکثر پروژکتورها می توانند اطلاعات منابع با رزولوشن بالاتر یا پایین تر نسبت به رزولوشن اصلی خودشان را پردازش کنند. برای انجام این کار، زمانی که پروژکتور سیگنالی را دریافت می کند که با رزولوشن اصلی خود مطابقت ندارد آن سیگنال را به منظور نمایش صحیح تصویر به فرمت رزولوشن اصلی خود تبدیل می کند. این عمل مقیاس گذاری نامیده می شود، و هرموقع که صورت می پذیرد همیشه مقداری از کیفیت سیگنال از بین می رود، یا تصویر ناواضح می شود. اگر پروژکتور رزولوشنی بالاتر از رزولوشن اصلی خود را پردازش می کند (مثلاً اگر یک لپ تاپ XGA و یک پروژکتور SVGA دارید)، سیگنال تصویر لپ تاپ XGA به پیکسل های کمتری فشرده خواهد شد. این بدین معنی است که بعضی از پیکسل های لپ تاپ در طول همان پیکسلی که پروژکتور نمایش می دهد پخش می شوند. در عکس ها و ویدیوها این مقیاس گذاری به سختی تشخیص داده می شود، ولی اگر تصویر شما متون ریز دارد فشرده سازی می تواند باعث کاهش کیفیت قابل توجه شود این جایی است که تعریف بین رزولوشن اصلی و حداکثری اهمیت پیدا می کند. فقط این که یک پروژکتور می تواند یک رزولوشن بالاتر را نمایش دهد، به معنی این نیست که آن را به خوبی نمایش خواهد داد.

رزولوشن چگونه بر روی کیفیت تصویر تاثیر می گذارد؟

پروژکتوری با رزولوشن بالاتر اساساً به معنای کیفیت تصویر بهتر می باشد، مخصوصاً بر روی صفحه های نمایش بزرگتر که تصاویر با رزولوشن بالاتر واضح تر و صاف تر به نظر خواهند رسید و بلوک مانند نخواهند بود. این همچنین به این معنی است که شما می توانید در فاصله ی نزدیکتری نسبت به صفحه ی نمایش بنشینید بدون این که پیکسل های تصویر نمایان شوند. همچنین پروژکتورهای با رزولوشن بالاتر کمتر نیاز به فشرده کردن سیگنال خواهند داشت و نقشی در کاهش کیفیت نخواهند داشت. به عنوان مثال، سیگنال های HDTV بر روی پروژکتورهای ۷۲۰p در مقایسه با پروژکتورهای ۴۸۰p بهتر به نظر خواهند رسید.

آیا رزولوشن بالا همواره به معنای تصویر بهتر خواهد بود؟

پاسخ منفی است، همیشه نه. به عنوان مثال، یک دی وی دی ۴۸۰ خط اطلاعات ویدئویی در دسترس دارد. اگر شما یک پروژکتور ۴۸۰p دارید، کیفیت تصویر بسیار خوب خواهد بود. هرچند، اگر پروژکتور خود را به ۵۷۶p ارتقا دهید، چون پروژکتور نمی تواند اطلاعات تصویر اضافی به غیر از آن چه که از سیگنال دریافت می نماید درست کند، نیاز خواهد داشت که تصویر را به مقیاس بزرگتر تبدیل کرده و آن را در ۵۷۶ خط پخش کند که می تواند موجب کاهش وضوح تصویر خواهد شد.

کدام رزولوشن  برای من بهترین است؟

برای انتخاب رزولوشن صحیح برای پروژکتور خود، شما نیاز دارید تا رزولوشن منبع ویدئویی یا کامپیوتری که از آن استفاده خواهید کرد را بدانید. اگر رزولوشن پروژکتور شما با رزولوشن کامپیوترتان مطابقت داشته باشد تصویر ارسال شده بالاترین کیفیت ممکن را خواهد داشت، چون عمل مقیاس گذاری انجام نخواهد شد. برای مثال، اگر معمولاً از کامپیوتری با رزولوشن XGA استفاده می کنید (و بسیاری از لپ تاپ های جدید در این فرمت هستند)، باید کامپیوتری با همان رزولوشن اصلی XGA خریداری نمایید. اگر از پروژکتور با چند نوع رایانه ی مختلف استفاده خواهید کرد، پروژکتور باید رزولوشنی مشابه کامپیوتر با بالاترین رزولوشن را داشته باشد.

برای دی وی دی، همان گونه که دیدیم، یک پروژکتورWVGA) ) (480P) مناسب خواهد بود. این رزولوشن پروژکتور همچنین تصاویر بسیار خوبی با استاندارد TV تولید خواهد کرد چون این نوع سیگنال نیز ۴۸۰ خط اطلاعات ویدیویی دارد. ۴۸۰p تصاویر با کیفیت قابل قبول از سیگنال های HDTV تولید خواهد کرد.

برای HDTV، اکثر مردم قبول می کنند که ارتقا از ۴۸۰p به ۵۷۶p ارزش پولی که پرداخت می شود را نخواهد داشت چون این موضوع فقط باعث کاهش جزئی تعداد پیکسل ها و یک سیگنال نسبتاً بهتر HDTV خواهد شد. ارتقا به پروژکتور ۷۲۰p (رزولوشن اصلی HDTV) انتخاب معقول تری برای دیدن نتایج رزولوشن بالاتر است، و سیگنالهای منابعی مانند بلوری و HD DVD نیز همچنین بسیار واضح و صاف خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *