مبانی آدرس عمومی و سیستم های موسیقی پس زمینه

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر کیفیت صدایی که در محیط ها یا فضاهای مختلف تجربه می کنیم تأثیر بگذارد مانند کیفیت بلندگو و اجزای سازنده، قرارگیری بلندگوها، پردازش سیگنال روی سیستم صوتی و … ویژگی های اتاق نیز بر کیفیت صدا مانند جذب، انتشار و بازتاب تأثیر می گذارد.


فرکانس صدا

فرکانس های شنیدنی
گوش انسان می تواند فرکانس های ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز را شناسایی کند. با این حال، حد بالای ۲۰ کیلوهرتز با افزایش سن کاهش می یابد. گفتار انسان پیچیده است و از هارمونی های زیادی استفاده می کند. در فرکانس های ۸۵ هرتز برای یک  مرد و ۸ کیلوهرتز برای یک زن  پراکنده است. در تلفن معمولاً از محدوده ۳۰۰ هرتز تا ۳٫۴ کیلوهرتز استفاده می شود. حتی اگر صدا قابل شنیدن باشد، کیفیت صدا به وضوح صدای ضبط شده در محدوده فرکانس کامل نخواهد بود.


فرکانس نمونه برداری چیست؟

فرکانس نمونه برداری مقدار تصویر برداری فوری صوتی گرفته شده در هر ثانیه از صدای ورودی آنالوگ به منظور بازسازی دیجیتالی آن است. فرکانس ۴۴٫۱ کیلوهرتز یک فرکانس رایج در فایل های صوتی و سی دی است که از ۴۴۱۰۰ نمونه در ثانیه استفاده می کند. فرکانس نمونه برداری باید حداقل دو برابر بالاترین فرکانس صوتی ورودی باشد که باید بازسازی شود.


چه چیزی باعث پژواک می شود؟

در یک اتاق خالی طنین و تاخیر در صدا وجود خواهد داشت. این مربوط به سطوح صاف و سختی است که امواج صوتی در برابر آنها منعکس می شوند. اگر سطوح ناهموار و پارچه های نرم به اتاق اضافه شود – مانند پرده، فرش یا مبل، بازتاب صدا (Reverb) به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با این حال شایان ذکر است که سطح صدا به دلیل جذب کاهش می یابد.


ابعاد اتاق چگونه می تواند بر عملکرد سیستم صوتی تاثیر بگذارد؟

اندازه و شکل یک اتاق تاثیر زیادی بر امواج صوتی دارد. در یک اتاق کوچک، امواج صوتی قابل شنیدن قبل از اینکه امواج به درستی توسعه یابند، به دیوارها منعکس می شوند. که منجر به تشدید و امواج صوتی مرتبط می شود، این باعث می شود فرکانس ها ضعیف شوند (حجم صدای کمتر) و سایر فرکانس ها تقویت شوند (حجم صدای بالاتر). برای شنیدن بیس بدون اعوجاج به یک اتاق بزرگ نیاز دارید.

تاثیر رزونانس ها بر کیفیت صدا با افزایش حجم صدا افزایش می یابد. با حجم بالاتر بازتاب تداخل بیشتری با صدای منبع خواهد داشت.

در اتاق‌های کوچک و فرکانس‌های پایین، اتاق بر صدا غالب است، در مقایسه با فرکانس‌های بالاتر که بلندگو بر صدا غالب است. در اتاق های کوچک فرکانس انتقال اتاق اغلب حدود ۳۰۰ هرتز است. این فرکانس جایی است که صدا می تواند از رفتاری مانند یک موج به یک پرتو فراتر رود.


چه راه حل های حرفه ای برای آکوستیک اتاق خنثی وجود دارد؟

برای کاهش پژواک در اتاق‌های بزرگ/خالی، می‌توان پنل‌های آکوستیک را نصب کرد. روی دیوارها و سقف ها پانل ها از مواد جاذب صدا ساخته شده اند که به ایجاد یک آکوستیک خنثی در فضاهایی مانند دفاتر، اتاق های کنفرانس، مراکز خرید و سالن ها کمک می کند. اثرات مشابهی را می توان با استفاده از پارچه های داخلی مانند پرده، فرش یا مبلمان روکش دار به دست آورد.


اندازه گیری صدا

سطوح فشار صدا در فرکانس‌های مختلف مورد نیاز است تا صدایی به‌طور یکسان در تمام فرکانس‌ها بلند شود. درک صدای انسان

گوش انسان به فرکانس های بین ۲۰ هرتز و ۲۰ کیلوهرتز حساس است. با این حال حساسیت با فرکانس متفاوت است. صداها از قدرت خاصی استفاده می کنند، بنابراین ممکن است

به عنوان داشتن بلندی متفاوت در فرکانس های مختلف درک شوند. واحد بلندی صدا “فون” حساسیت را در نظر می گیرد، به عنوان مثال، صدای سینوسی ۵۰ فون در تمام فرکانس ها به یک اندازه بلند درک می شود.

نمودار سطوح فشار صوتی مورد نیاز در فرکانس‌های مختلف را نشان می‌دهد تا صدایی در تمام فرکانس‌ها به همان اندازه بلند درک شود. منحنی ها در اصل برگرفته از استاندارد ISO 226:2003 هستند.


وات چیست؟

وات (W) یک واحد قدرت است که در اجزای مختلف الکتریکی مانند شارژرها، بلندگوها و لامپ ها یافت می شود. یک وات را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. در اصطلاحات صوتی با انواعی مانند توان لحظه ای، توان متوسط، اوج قدرت و RMS مواجه می شوید.

به عنوان مثال، ممکن است یک تقویت کننده برای ارائه ۳۰۰ وات در مدت زمان کوتاهی ساخته شود، به عنوان مثال. صدای انفجار، طبل یا هر صدای دیگری با گذرای کوتاه و بلند شنیده می شود. این بدان معناست که قدرت آنی به سرعت از خیلی کم به واقعاً زیاد افزایش می یابد. همان تقویت کننده ممکن است فقط برای استفاده مداوم ۵۰ وات رتبه بندی شود. با این حال، از آنجایی که استفاده مداوم گرمای بسیار بیشتری تولید می کند، این امر بر عملکرد اجزای الکتریکی و تقویت کننده تأثیر می گذارد.


دسی بل

صدا به صورت غیر خطی درک می شود، بنابراین بهتر است با استفاده از واحد دسی بل غیر خطی (dB) اندازه گیری/توصیف شود.

واحد دسی بل اغلب به تغییر نسبی در بلندی صدا اشاره دارد. مقدار ۰ dB SPL ملایم ترین صدایی است که گوش انسان می تواند درک کند.

منابع صوتی آشنا و سطوح توان آنها در دسی بل

در بالا منابع صوتی آشنا و سطوح توان آنها را بر حسب دسی بل نشان می دهد.


SPL چیست؟

سطح فشار صدا از منبع صوتی با هر دو برابر شدن فاصله از منبع ۶ دسی بل کاهش می یابد. SPL یک مقدار میانگین ثابت برای بلندی صدا نیست، بلکه میانگینی از مقادیر اوج کوتاه است.

SPL یک منبع صوتی با فاصله از منبع کاهش می یابد. SPL از ۰ دسی بل در فاصله ۱ متری از منبع شروع می شود، SPL با هر دو برابر شدن فاصله از منبع، ۶ دسی بل کاهش می یابد.

نمودار سمت راست نشان می دهد که سطح فشار صدا از منبع صوتی با هر دو برابر شدن فاصله از منبع، ۶ دسی بل کاهش می یابد.

محدوده دینامیکی، فشرده سازی و بلندی صدا
فشرده‌سازی محدوده دینامیکی معمولاً در سیستم‌های صوتی برای خرده‌فروشی، رستوران‌ها و محیط‌های عمومی که در آن‌ها موسیقی پس‌زمینه را با صدای کم پخش می‌کنند، اعمال می‌شود.

علاوه بر اینکه صدا را ثابت می‌کند، فشرده‌سازی بخش‌های ساکت‌تر صدا را نیز نسبت به نویز محیط قابل شنیدن‌تر می‌کند.


Shopping cart
فیسبوک Email اینستاگرام واتساپ واتساپ