مقالات

آمپلی فایر چیست

آمپلی فایر چیست

 

صدای تولیدی توسط هر دستگاه صوتی به تنهایی قابل شنیدن نمی باشد. بنابراین صدا باید به آمپلی فایر فرستاده شود تا طی چند مرحله تقویت و تفکیک سازی شود. سپس به بلندگو ها در هر کانال ارسال شود. خروجی آمپلی فایر با بلندگو ها باید یکسان باشد.

هر وسیله ای که با جریان الکتریکی با عث افزایش ولوم یا کیفیت صدای یک تون می شود. قدرت! به نظر می آید اسم یک بازی در این روز ها باشد، در سیاست، کسب و کارها، روابط اجتماعی، موتور ماشین، مسابقات مختلف و در سیستم سینمای خانگی. شما در حالیکه تبلیغات در رسانه های مختلف برای یک آمپلی فایر را چک می کنید. مطمئنا مشخصه ی خروجی وات در هرکانال را مورد بررسی قرار می دهید. یکی ۵۰ وات در هر کانال دیگری ۷۵ ویا دیگری ۱۰۰ وات در هر کانال خروجی می دهد. هرکدام خروجی بیشتری داشته باشد بهتر است؟ نه لزوما

اکثر مردم فکر می کنند قدرت بیشتر نشان دهنده ی ولوم بیشتر است. مثلا آمپلی فایر با خروجی ۱۰۰ وات ولوم بیشتری نسبت به آمپلی فایر ۵۰ وات ارائه می دهد؟ نه دقیقا.

دسی بل  (Decibels)

سطح صدا با دسی بل مشخص می شود. در اصل گوش ما آشکار سازی متفاوتی در سطح های مختلف صدا در یک فرایند غیر خطی دارد. هرچه صدا افزایش پیدا می کند گوش ما هم حساسیتش کم می شود. دسی بل ها یک مقیاس لگاریتمی از بلندی نسبی می باشند. تفاوت در حدود ۱ db حداقل تغییر محسوس در حجم، ۳db تغییر متوسط در حجم صدا، و حدود ۱۰db درک تقریبی دوبرابر شدن صدا را می رساند.

برای درک بهتر مفهوم تغییر دسی بل یک صدا به چند مثال در دنیای واقعی توجه کنید:

دسی بل آستانه شنوایی ۰ db

پچ پچ: ۱۵ – ۲۵ db

نویز پس زمینه: در حدود ۳۵ db

صدای معمول محیط: ۴۰ – ۶۰ db

صحبت کردن: ۶۰ – ۷۰ db

اوج صدای ارکستر: ۱۰۵ db

آستانه ی دردناکی: ۱۳۰ db

صدای موتور جت از نزدیک: ۱۴۰ – ۱۸۰ db

شلیک گلوله: ۱۴۰ – ۱۶۵ db

به منظور اینکه یک آمپلی فایر صدایی دو برابر در واحد دسی بل نسبت به آمپلی فایر دیگری تولید کند؛ به ۱۰ برابر خروجی واتی بیشتر نیاز داریم. یک آمپلی فایر با خروجی ۱۰۰ وات در هر کانال توانایی تولید حجم صدایی دو برابر نسبت به آمپلی فایر با خروجی ۱۰ وات در هر کانال دارد. پس اگر آمپلی فایر ۱۰۰ واتی داریم، نیازمند آمپلی فایر ۱۰۰۰ واتی برای دوبرابر شدن حجم صدا در واحد دسی بل داریم. به عبارت دیگر رابطه بین ولوم و خروجی آمپلی فایر یک نسبت لگاریتمی است تا یک نسبت خطی.
آیا همه ی دستگاه های صوتی مجهز آمپلی فایر هستند؟

بله، اکثر دستگاه های صوتی مجهز به آمپلی فایر هستند، هرچند در اغلب موارد فقط یک آمپلی فایر کوچک دارند. شاید هیچ چیزی نشنویم اگر استریو ها به کوچکترین آمپلی فایر هم مجهز نشده باشند. به همین دلیل است که یک دستگاه پخش کننده صوتی تا به بلندگو های قوی و یا هدفون مناسب وصل نشوند، صدای خوبی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *